Lakovanie

Krok za krokom: ako nalakovať drevenú podlahu

Renovácia drevenej podlahy môže vyzerať zložito, ale výsledok sa určite oplatí. Postupujte podľa našich podrobných pokynov a objavte krásu, ktorú skrývajú staré drevené podlahy.
Zoznam pomôcok : 
– Valček a štetec na lakovanie 
– Predlžovacia tyč 
– Malý štetec 
– Brúsny papier so zrnitosťou P150 
– Vysávač 
– navlhčenou látkou, ktorá nepúšťa vlákna 
– Rukavice, okuliare, jednorázové návleky na topánky
Prípravy
Kľúčom k dokonalému povrchu je starostlivo pripravená, vybrúsená podlaha. Podlahu vybrúste až na holé drevo. Po dokonalom vybrúsenie vysajte povrch a všetky miesta, na ktorých by sa mohol nahromadiť prach. Lak nanášajte pri bežnej izbovej teplote 18-25 ° C. Zatiahnite závesy, aby slnko nesvietilo priamo na podlahu.
Tmelenie škár
Ak chcete opraviť čiže vyplniť škáry v podlahe, použite zmes vybrúseného prachu z predposledného brúsenia a ako spojivo zmes Bona Wood Filler Mix. Najvhodnejšie prach vytvorí okrajová brúska. Tento tmel je transparentný a pri zmiešaní s brúsnym prachom dosiahnete približne rovnakého odtieňa ako povrch 
dreva. Na veľmi široké škáry použite tmel Bona Wood Mastic.
Nanášanie laku
Zamiešajte obsah nádoby a pred použitím ju nechajte 5-10 minút v pokoji. Prvá vrstvou, ktorá sa nanáša na holé drevo, je Bona Základné lak na parkety. Základný lak nanášajte systematicky a bez prerušovania. Naplánujte si lakovanie tak, aby ste po dokončení práce mohli z miestnosti odísť.
1. Nanášajte základný lak na parkety od okrajov k opačnému koncu miestnosti. Použite valček alebo štetec. Nenatierajte všetky okraje naraz! 
2. Ponorte valček do lakovacie nádoby a rovnomerne, bez akéhokoľvek tlaku rozotrite Bona Základné lak na parkety kolmo na vlákna dreva. 
3. Pre správny vzhľad následne lak rozotrite po smere vlákien dreva a bez ďalšieho namáčania valčeka. Valček zdvíhajte a pokladajte opatrne. 
4. Opakujte kroky 1-3. Prekryte predchádzajúci úsek, aby vznikol vyrovnaný prechod. Opakujte postup, kým nenalakujete celý povrch. 
5. Náter nechajte 2-3 hodiny schnúť. 
6. Podlahu jemne zbrúste brúsnym papierom so zrnitosťou P150. 
7. Vysajte podlahu alebo ju ľahko vytrite navlhčenou látkou. 
8. Naneste vrstvu prípravku Bona Lak na parkety & nábytok rovnakým spôsobom ako Bona Základné lak na parkety a nechajte povrch zaschnúť. Na miestach s menším zaťažením zvyčajne postačí 2 vrstvy laku. Na miesta s väčším zaťažením sa odporúča naniesť 3 vrstvy.
Kedy bude podlaha pripravená na použitie?
Po podlahe sa dá zvyčajne opatrne chodiť 8 hodín po aplikácii laku. Po 24 hodinách je možné na podlahu postaviť nábytok, ale s ťažkými predmetmi počkajte niekoľko dní. Po jednom týždni dosiahne lak maximálnu tvrdosti a bude možné položiť koberce.
Pravidelná údržba
Nech je vaša podlaha stále krásna 
Podlahu pravidelne čistite vysávačom, mäkkým zmetákom alebo bielou utierkou Bona dusting Pad. Povrch občas jemne nastriekajte Bona Čističom na parkety a vytrite do čista. Ak je potrebné oživiť vzhľad podlahy, naneste vrstvu Bona Leštenky na parkety alebo Bona Osviežovače drevených podláh, aby ste obnovili krásu drevenej podlahy.
Google+